Obudowa dla dysku SSD

Cześć. Chcę zakupić obudowę dla pozostałego mi dysku SSD ze starego laptopa. Kupiłem już dwie różne i żadna nie była w stanie obsłużyć tego dysku. Wiem, że trzeba dobrać odpowiednią obudowę z odpowiednim interfejsem i albo Ja dobierałem złe albo dane techniczne produktu były przekłamane. Czy jest ktoś w stanie doradzić/podesłać link do odpowiedniej obudowy? Budżet jak najniższy do 100 zł powiedzmy.


Coś jak taka:

Ta działa ze wszystkimi i obsługuje wszystkie kontrolery.

Zarówno M-sata, jak i NVME. Do tego jest w miarę szybka, wygodnie się otwiera, i z kilkunastu jakie wypróbowałem, IMHO jest najlepsza. To jeden z nielicznych produktów firmy SP, który mogę mimo urazu do ich produktów, polecić.

1 polubienie

A jak wygląda działanie funkcji TRIM w takiej obudowie z dyskiem SSD/M2. Mam obudowę z USB 3.0 dla dysku 2,5’’ i zmieniłem HDD na SSD i we właściwościach dysku TRIM (jako optymalizacja) nie działa. A powinna bo wtedy jest wolniejsza degradacja dysku. Na innych dyskach SSD/M2 działa.

Trim powinien działać, ale nie dowiesz się o tym, przez USB, bo brak dla większości mostków pełnego odczytu SMART. Podobnie jak nie jest rozpoznawany dysk, przez wiele z programów do aktualizacji firmware poprzez USB.

Dzięki.

Jeżeli TRIM nie działa gdy dysk jest podłączony bezpośrednio pod port SATA na płycie głównej to będzie to wina sterowników. TRIM nie będzie też działał w każdej obudowie/adapterze, zastosowany w niej kontroler musi tą funkcję obsługiwać. Większość obudów i adapterów firm Orico i Axagon tą funkcję obsługuje - sam mam taką oraz taką i nie ma z tym żadnego problemu. Nawet taka tanizna nie ma z tym problemu.

W opiniach pojawia się informacja, że nie działa z dyskiem ADATA.

Jak są m-sata na SandForce to praktycznie na niczym nie działają, bo są zwyczajnie wadliwe. Nawet w komputerach po pewnym czasie sprawiają problemy. Wtedy jest tak, że jeden dysk działa, inny taki sam nie działa. Loteria.

ps. np. taki, jest uwalony i działa losowo, a na dodatek, nawet jak gdzieś działa, to sprawia jakieś problemy.

Kupiona, stacjonarnie w sklepie i działa jak należy. Dzięki

O tym też słyszałem. Producenci najtańszych dysków SSD/M2 potrafią zmieniać typ pamięci i kontrolera bez zmiany typu samego dysku nawet kilkakrotnie. Montują do środka wszystko co akurat mają na składzie i niczym się nie przejmują. Tylko dogłębna analiza potrafi takie coś odkryć.

Nie tylko najtańszych. Np. WD w. kilku wersjach swojego dysku m2 Blue zmienił sobie pamięci i nic nie zaznaczył w specyfikacji.