Ripowanie filmów z DVD do DivXa

Wychodząc na przeciw wielu użytkownikom postanowiłem napisać poradnik na temat “ripowania” filmów. Oczywiście zawrę tu jedynie jedną metodę, jednak wg mnie całkiem dobrą i pozwalającą na osiągnięcie dobrej jakości materiału końcowego.

Więc do dzieła.

Do wykonania pliku końcowego niezbędnę są następujące programy:

:arrow: Gordian Knot - ja używałem wersji 0.28.6 + hotfix.

:arrow: VirtualDubMod (jest w pakiecie z Gordianem , ale w miarę stara wersja) - ja używałem VirtualDubMod 1.5.10.1.

:arrow: Jeszcze kilka innych programów dostępnych w pakiecie z Gordian Knot (dla świętego spokoju przy instalacji Gordiana nic nie odznaczaj).

Oraz kodeki:

:arrow: DivX lub XviD.

:arrow: AC3filter.

Wszystkie te pliki są do ściągnięcia z http://www.divx.pl

Przejdźmy do samego procesu. Na początku napiszę, że będzie nam potrzebne nawet ok. 5,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym by pomieścić w każdym momencie wszystkie niezbędne pliki.

1. Uruchom Gordian Knota

2. Z zakładki Ripping wybierz DVD Decrypter.

2a. Jeżeli masz wsadzoną płytę DVD do napędu DVD, to wystarczy, że teraz klikniesz na tą dużą ikonę - Decrypt.

2b. W ten sposób rozpoczniesz proces kopiowania z płyty DVD na dysk (domyślna lokacja to C:\ETYKIETA_PLYTY…).

3. Po skopiowaniu danych wyjdź z DVD Decryptera i również z zakładki Ripping wybierz DVD2AVI.

3a. Z menu File wybierz Open i wskaż ścieżkę do któregoś ze skopiowanych *.vobów (np. ‘C:\ETYKIETA_PŁYTY\VIDEO_TS\VTS_01_1.VOB’)

3b. Teraz wciśnij F5 i odczekaj chwilę, którą możesz wykorzystać na spisanie danych z okienka, które się pokazało (mogą się później przydać), po czym wciśnij ESC.

3c. Gdy już to zrobiłeś wciśnij F4 , by zapisać plik projektu (plik *.d2v), który potem otworzymy w Gordian Knot.

4. Przejdź na druga zakładkę - Bitrate.

4a. W dole okna, po lewej stronie jest przycisk Open - kliknij go.

4b. Pokaże się okno, które póki co możemy zminimalizować i przejść do ważnej części przygotowań do kompresji.

4c. Na zakładkach Bitrate i Resolution mamy mnóstwo ważnych rzeczy do ustawienia:

:arrow: W sekcji Codec zaznaczamy ten kodek, którego będziemy używali do kompresji.

:arrow: W sekcji Audio A kliknij select i wskaż plik ac3, który się stworzył przy zapisywaniu projektu w programie DVD2AVI (domyślnie znajduje się on w folderze z vobami).

:arrow: Jeżeli przewidujesz, że razem z filmem na płytę będziesz chciał nagrać jeszcze inne pliki, np. kodeki potrzebne do jego otwarcia, jakiś program do odtwarzania, itp. to możesz zarezerwować na nie miejsce w sekcji Files.

:arrow: W sekcji Interleaving & AVI-overhead wybierz dla ścieżki ac3 opcję 1x ac3/cbr mp3 oraz synchronizację dźwięku z obrazem co 1 klatkę (1 frames).

4d. Skoro film będzie zawierał ścieżkę dźwiękową w formacie ac3 nie damy radę “upchnąć” go na 1 CD (nawet 800MB), tak aby miał rozsądną jakość, więc ustawmy, aby program skompresował go i podzielił (opcja Split final file… ) - w tym wypadku dla bezpieczeństwa warto ustawić rozmiar płyty na 695 MB.

5. Teraz kolej na zakładkę: Resolution :

:arrow: W 99% pierwsze dwie sekcje nas nie interesują - zostawiamy PAL (chyba, że wynika inaczej z naszych notatek, które sporządziliśmy w czasie pracy w DVD2AVI - wtedy zmieńmy na tak, jak zapisaliśmy).

:arrow: Suwakiem ustawiamy sobie rozdzielczość i w trzeciej sekcji klikamy Auto-crop i chwilę czekamy. Program “puści” sobie kilka minut filmu i sam dopasuje optymalne obcięcie.

6. Przyszła pora na zakładkę Subtitles. Jeżeli film nie jest polski i chcemy, aby od razu w ramach kompresji napisy zostały włączone w film - musimy poczynić odpowiednie kroki, by to osiągnąć:

:arrow: W kroku 1. klikamy ‘Configure’. Później Open (jako typ pliku wybieramy ‘Ifo and vobs…’ i po raz kolejny udajemy się do folderu gdzie są nasze voby. Zaznaczamy plik ‘VTS_01_0.IFO’ i klikamy ‘Otwórz’. Wybieramy gdzie ma się zapisać projekt napisów (ja radzę wybrać folder z vobami). Później 2 razy OK i czekamy. Później znów 2 razy OK i znajdujemy się wnów w zakładce Subtitles.

6a. Teraz (skoro film chcemy na kilku płytach) w tej zakładce wybieramy opcję z 3. kroku - Cutter. Następnie ‘Open’ i wybieramy plik ‘VTS_01_0.idx’. Później ‘Save as…’, ‘Zapisz’, ‘Exit’

7. Teraz powracamy do naszego zminimalizowanego okna z podglądem filmu. Jeżeli dochodzimy do wniosku, że wszystko się zgadza - nie ma żadnych czarnych pasów i że nie obcięło nam za dużo kadru klikamy na Save & Encode. W oknie, które nam się pokaże wybieramy Select VobSub files i otwieramy plik ‘output.idx’ i znów Save & Encode i ‘Zapisz’.

8. W oknie, które nam się pokazało klikamy Just Mux - w ten sposób przy kompresji będzie od razu dołączany dźwięk. Jeżeli opcje, które się nam właśnie z lewej strony pokazały nie zgadzają się z tym z zakładki Bitrate - zmieńmy je.

8a. Przejdźmy teraz do zakładki DivX 5 i upewnijmy się, że zaznaczona jest opcja ‘Re-Calculate Bitrate…’ - jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby film miał przekroczyć ustalony rozmiar - kodek w razie ryzyka przekroczenia limitu zmniejszy wartość bitrate by temu zapobiec.

W KOŃCU MOŻEMY KLIKNĄĆ NA ‘Add Job to Encoding Queue’ I POTWIERDZIĆ WYBÓR. TERAZ NATĘPUJE REALIZACJA NASZYCH WSZYSTKICH USTAWIEŃ - CZYLI TWORZENIE PLIKÓW WYNIKOWYCH.

POZDRAWIAM, Pawek.